Jak uhlídat rodinný rozpočet a vyjít s penězi do výplaty?
Občas se zkrátka stane, že s penězi nevyjdeme. Sestavení rodinného rozpočtu je záležitostí maximálně na jedno odpoledne, která vám však pomůže vyhnout se nepříjemným finančním situacím. Přinášíme vám jednoduché tipy, jak si ohlídat své peníze a vystačit s nimi do další výplaty – nebo dokonce i ušetřit.
Mít dostatek peněz na všechny své měsíční výdaje a ještě si užívat života znamená dobře plánovat. V případě, že vám finance na celý měsíc nestačí, můžete sáhnout po rychlé půjčce do výplaty, která vám krátkodobě vypomůže. Abyste si však nemuseli půjčovat každý měsíc, sestavte si pomocí našeho jednoduchého návodu rodinný rozpočet.
Přehledný rodinný rozpočet
Na papír, do počítačové tabulky nebo do speciální aplikace zaneste veškeré příjmy své rodiny – výplaty (v „čistém“), pracovní bonusy (například stravenky), státní příspěvky a další peníze, které pravidelně dostáváte. Do druhého sloupce poté sepíšete své výdaje. Buďte k sobě upřímní a nic nepřikrášlujte, i když vám výše vydané měsíční částky může připadat neuvěřitelná.
Do výdajů započítejte náklady na bydlení, energie, na dopravu, benzín i servis auta. Druhou velkou skupinou budou náklady nutné na běžný život – jídlo, školní obědy, drogerie, telefon, internet a rezerva na utracení za cokoli (jakési osobní kapesné na zábavu). Do poslední, třetí skupiny, zaneste nutné výdaje za splácení půjček, spoření, penzijní, životní a další pojištění a jiné pravidelné platby.
Kladný nebo záporný výsledek?
Jaký je výsledek? Pokud se po součtu a zjištění rozdílu mezi příjmy a výdaji dostanete na kladné číslo, máte rozpočet vyrovnaný a peníze navíc si můžete užít nebo si je ušetřit. Jestliže vám vyšlo číslo záporné, projděte si všechny položky a snažte se někde ušetřit. Na přechodné období vám pak v případě finančních nesnází pomůže rychlá půjčka do výplaty.
Tipy, jak ušetřit
Přehled získáte třeba rozdělením peněz do obálek – jasně si vyčleňte, jaké množství prostředků využijete a na co, a částky ihned po výplatě rozdělte do jednotlivých obálek „nájem“, „jídlo“ a podobně. Někteří doporučují si peníze po odečtení nejnutnějších výloh rozpočítat na denní limit nebo si vést podrobné účetnictví, do kterého se zapisuje každý výdaj domácnosti.
Uspořit více peněz vám pomůže i dlouhodobé plánování. Nakupujte a vařte podle momentálních slev, vařte si a jezte doma a na větší výdaje (třeba spotřebiče) si šetřete po menších částkách každý měsíc. Jestliže to zvládnete, spořte si ideálně 10 % příjmů stranou. Hodně věcí si také můžete vyrobit svépomocí – marmelády, chléb, jogurty, sirupy, kompoty aj. – nebo opravit sám či s pomocí kamarádů. Další tipy najdete v našem starším článku 7 tipů, jak získat peníze navíc.
Když peněz schází hodně…
Jestli vám však chybí do konce měsíce vždy větší částka v řádech tisíců, zapřemýšlejte, zda se nedá vydělat více peněz – změna práce nebo vedlejší příjem z brigády by vám mohl pomoci vybalancovat vaši finanční situaci.
Neutrácejte za zbytečnosti
Každý vyrovnaný rozpočet začíná přehledem. Musíte přesně vědět, kolik peněz získáváte, za co je utrácíte a v jaké se nacházíte finanční situaci. Zároveň také díky rozpočtu snáze najdete věci, na kterých by se dalo ušetřit. Víte například, kolik dáte měsíčně peněz za kávu z kaváren a jídlo z restaurací? Přesně tak vypadají položky, které můžete oželet a ušetřit měsíčně stovky až tisíce korun.